Pogled na vas Planica z Brda
Cerkev sv. Gabrijela nad Planico
Vas leži na slemenu, ki ga zaključuje vrh Planica (824 m). Trenutno v vasi Planica živi 32 prebivalcev. Na vrhu stoji cerkev sv. nadangela Gabrijela. Omenjena je že v urbarju iz leta 1501, kjer naštevajo 13 cerkva, ki spadajo v urad kaščarjevega pomočnika. Po ljudskem izročilu je v cerkev že trikrat treščilo, da je pogorela. Po letu 1943 so jo podrli partizani. V porušenem stolpu je desetletja sameval zvon, 1995. leta pa so jo domačini obnovili. Posvetil jo je ljubljanski pomožni škof Uran.
Na Planici se konča asfaltna cesta, ki vodi iz Stražišča. Od Čepulj do Planice so jo asfaltirali v letu 1996. Pred vasjo je manjše parkirišče, ki je izhodišča točka za pohodnike. Pešpoti nas od tod lahko vodijo na Križno goro, v Pevno ali v Crngrob.
Pred vasjo je spomenik 11 padlim partizanom, ki so padli v neenakopravni borbi 27. 3. 1942. Vsako leto konec marca je v spomin padlim borcem organizirana proslava. Leta 1982 so na Planici odkrili obnovljeni spomenik, v Malem Rovtu pa grobišče padlim partizanom.
Pod hribom Planica izvira potok Planica, ki teče skozi Moškrinsko grapo. Onstran hriba je Srednjiška grapa z manjšim potokom. Oba se izlivata v Selško Soro.
Ko se vzpnemo po asfaltni poti na najvišjo točko, zagledamo pod seboj vas. Domačije na Planici so bile nekoč naslednje: „pr Muj“, „pr Jamnk“, „pr Bajt“, „pr Šoštari“, „pr Jakopc“, „pr Brčnk“ in „pr Mežnari“. Danes so naseljene samo še tri izmed zgoraj naštetih domačij.
Nekaj zgodovine vsake izmed kmetij si lahko preberete v knjigi Gremo na Jošta, avtorja Matevža Omana.